Transpłciowi chłopcy będą startowali w zawodach na równi z dziewczętami?

/Transpłciowi chłopcy będą startowali w zawodach na równi z dziewczętami?

Transpłciowi chłopcy będą startowali w zawodach na równi z dziewczętami?

Jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA, Joe Bidena dotyka amerykańskich szkół i poszerza prawa uczniów transpłciowych. Oznacza m.in. zmiany w konkurencjach sportowych. Teraz, na równi z dziewczętami, w tych samych kategoriach i konkurencjach będą mogli startować chłopcy deklarujący się jako transpłciowi.

Decyzja dotycząca rozszerzenia praw uczniów transpłciowych ma konkretny wymiar. Jak podaje portal Human Life International Polska nie chodzi tu tylko o korzystanie z ubikacji, gdzie dziewczynki nie będą się mogły czuć bezpiecznie, czy dołączanie chłopców, deklarujących transpłciowość, do grup szkoleń dla dziewcząt. Najważniejszym wymiarem tej dyrektywy jest decyzja, zgodnie z którą chłopaka, deklarującego, że jest dziewczyną, będzie się obowiązkowo dopuszczać do startowania w konkurencjach sportowych razem z dziewczętami.

Dzieci powinny móc uczyć się bez lęku o to, czy będą mogły wejść do szatni, łazienki czy wziąć udział w zawodach sportowych (…). Wszyscy otrzymają jednakową opiekę, jaką zagwarantuje im prawo – bez względu na ich tożsamość płciową czy orientację seksualną – można przeczytać w dyrektywie podpisanej przez prezydenta USA Joe Bidena.

Sprawa budzi wiele kontrowersji. Dyskusje na ten temat trwają w związkach sportowych oraz w Komitecie Olimpijskim, a ich tematyka dotyczy m.in. nowych ustaleń dla przyznawania grantów i stypendiów sportowych.

Podpisana dyrektywa, która ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową teoretycznie ma zapobiegać dyskryminacji w miejscu pracy, pociąga za sobą naruszanie praw osób, które uznają prawdę o odmienności płciowej lub stoją na straży instytucji dozgonnego małżeństwa pomiędzy jednym mężczyzną i jedną kobietą. Może się to przejawiać w nakazach, które np. ograniczają prawa sumienia w służbie zdrowia lub potrzebne i uświęcone tradycją przestrzenie i działania charakterystyczne dla danej płci. – Ponadto prezydencki dekret nie uwzględnia specyfiki instytucji religijnych – stwierdzili biskupi Kościoła katolickiego USA w specjalnym oświadczeniu episkopatu.

Źródło: www.hli.org.pl
By | 2021-02-01T09:19:54+01:00 poniedziałek, 01 lutego 2021|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail