Za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży. Lewica złoży projekt ustawy

/Za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży. Lewica złoży projekt ustawy

Za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży. Lewica złoży projekt ustawy

Anna Maria Żukowska: – Lewica złoży projekt ustawy liberalizujący przepisy dotyczące przerywania ciąży. Będzie to projekt kompleksowy. Rzeczniczka Lewicy zapowiedziała także projekt ustawy dotyczący związków partnerskich.

We wtorek 10 grudnia lewica zorganizowała w Sejmie konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Anna Maria Żukowska mówiła, że katalog praw człowieka, to sprawy dotyczące kobiet i mniejszości seksualnych. – To jest prawo do równego traktowania w życiu społecznym i politycznym, jak również zakaz tortur i zakaz nieludzkiego traktowania. Z tego wywodzimy prawo do przerywania ciąży podkreśliła.

Dodała: – Nie ma czegoś takiego jak kompromis aborcyjny. Nie można zawrzeć kompromisu z nieludzkim traktowaniem i z torturami, bo do tego sprowadzają się obecne przepisy, które polegają na tym, że uniemożliwia się kobietom przerywania ciąży w przypadkach, które ustawa przewiduje.

– Nie ma zgody Lewicy, żeby traktować kobiety jak niedorozwinięte dziewczynki, za które trzeba decydować i które najpierw trzeba wysłać do psychologa, żeby się psycholog upewnił, czy aby na pewno podejmują słuszną decyzję w związku ze swoim ciałem. Ciało kobiety należy do kobiety i to ona będzie decydowała o tym, czy chce utrzymać ciążę, czy nie chce ciąży donosić – mówiła Żukowska.

Dodała, że o terminie złożenia projektu Lewica będzie decydowała wspólnie na posiedzeniu klubu.

Dopytywana o szczegóły, Żukowska powiedziała, że w projekcie Lewicy przerywanie ciąży miałoby być dopuszczone do 12 tygodnia bez innych przesłanek ustawowych.

Źródło: PAP
By | 2019-12-12T12:27:04+01:00 czwartek, 12 grudnia 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook