Poseł M. Ast: wstrzymujemy się z wyznaczeniem terminu posiedzenia komisji ws. prezydenckiego projektu dot. aborcji

/Poseł M. Ast: wstrzymujemy się z wyznaczeniem terminu posiedzenia komisji ws. prezydenckiego projektu dot. aborcji

Poseł M. Ast: wstrzymujemy się z wyznaczeniem terminu posiedzenia komisji ws. prezydenckiego projektu dot. aborcji

Szef komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS) poinformował, że komisja nie ma pisemnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawi tzw. aborcji. Dlatego na ten moment wstrzymujemy się z wyznaczeniem terminu posiedzenia połączonych komisji: zdrowia i sprawiedliwości ws. prezydenckiego projektu przepisów antyaborcyjnych – dodał.

W miniony piątek Marek Ast powiedział, że komisje: sprawiedliwości i praw człowieka oraz zdrowia zajmą się prezydenckim projektem być może w drugiej połowie tego tygodnia. We wtorek poinformował jednak, że termin posiedzenia nie został jeszcze wyznaczony i prawdopodobnie komisje w tym tygodniu już się nie zbiorą.

„Odpowiadając za sprawny przebieg pierwszego czytania projektu prezydenta, musimy mieć jak największą liczbę materiałów na posiedzenie, a nie mamy obecnie przede wszystkim pisemnego uzasadnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Dlatego na ten moment wstrzymujemy się z wyznaczeniem terminu posiedzenia połączonych komisji” – podkreślił Marek Ast. Jak dodał, termin posiedzenia komisji zależny jest również od terminu obrad Sejmu.

„Myślę, że pośpiech, jeśli chodzi o procedowanie prezydenckiego projektu, jest ostatnią rzeczą, jaka jest wskazana” – zaznaczył i podkreślił, że ze strony przewodniczących obu komisji jest oczekiwanie publikacji orzeczenia TK i jego uzasadnienia.

Prezydencki projekt noweli dot. przepisów pozwalających na zabijanie chorych nienarodzonych dzieci został skierowany do pierwszego czytania w komisjach w miniony wtorek.

Prezydent proponuje wprowadzenie do ustawy przepisu, że zabójstwo nienarodzonego dziecka jest możliwe, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne, upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2020-11-10T15:48:45+01:00 wtorek, 10 listopada 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail